کشاورزی با آب دریا

کشاورزی با آب دریا

بر اساس آمار منتشره، 97 درصد از آب موجود کره زمین در دریاهاست و 43 درصد از سطح کره زمین لم یزرع یا نیمه خشک است که 15 درصد از زمین های بایر در مناطق ساحلی و صحراهای شوره زار محصور در خشکی می تواند برای پرورش محصولات با استفاده از آب شور مناسب باشد و به این ترتیب 31 میلیون هکتار زمین های کشت جدید حاصل می شود که می تواند بدون تخریب جنگل ها برای پرورش محصولات برای تغذیه انسان و دام مورد استفاده قرار گیرد، بدون این که آب شیرین بیشتری برای مصارف کشاورزی استفاده شود. کشاورزی با آب دریا به مفهوم پرورش محصولات مقاوم در برابر نمک (املاح) زمین با استفاده از آب پمپ شده از دریا برای آبیاری است.
    بنا به گزارش مجله زیتون، کشورهای مکزیک، امارات متحده عربی، عربستان و هند سالهاست با تحقیقات در این زمینه به موفقیت هایی دست یافته اند. از جمله آن که توانسته اند دانه سالیکورنیا را که به عنوان دانه ای روغنی و پروتئینی است، در مزارعی به وسعت 250 هکتار به عملکرد متوسط سالانه 7/1 کیلوگرم در مترمربع دست یافته اند که مساوی یا فراتر از میزان محصول حاصل از دانه های روغنی سویا یا دیگر دانه های روغنی پرورش یافته با استفاده از آبیاری یا آب شیرین است.
    این در حالی است که در کشور ما، با توجه به محدودیت های آبی و دسترسی جنوب و شمال کشور به آب های شور دریا و دریاچه، هنوز هیچ گونه پژوهش و تحقیقی توسط موسسات تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته و به دلیل عدم اطلاع رسانی در خصوص آن، لازم است بخش تحقیقات توجهی ویژه به راهبردهای کشاورزی با آب دریا بنماید.

/ 2 نظر / 53 بازدید
Behdad

ba salam. kheili mamnoon az matalebe khoobi ke berooye blogetoon migzarid. man be donbale bazre giahe salicornia bigelovii(sos 10) hastam,mikhastam agar shoma manabeii ra mishnasid ke in bazr ra dashte bashand ya betavanand be man etela'ati dar in mored bedahand , lotfan be man moarefi konid ba tashakore faravan

ابوحاجی

با سلام در مورد مطالب بیان شده لازم دانستم اطلاعاتی را در این مورد بیان کنم: طرحهای مختلفی از جمله جمع آوری ژنوم گیاهان هالوفیت مخصوصا سالیکورنیا در پژوهشکده بیوتکنولوژی از چند سال قبل در حال اجرا و تحقیق است که مقالات و داده های آن موجود می باشد.