محصولات غذایی گلها

گلها

محصولات غذایی گلها
     ورود به یک کارخانه بسته بندی که سه نسل سابقه کار و فعالیت و انتقال سینه به سینه تجارب را به همراه دارد اگر در اروپا یا آمریکا باشد یکی از افتخارات دولت و کشور محسوب می شود و معمولا هیات های اقتصادی دولت در سفرها و ملاقات بازرگانی خود، مدیران چنین مجموعه های اقتصادی را برای شرکت در مذاکرات به همراه می برند. برندهای پپسی، کوکاکولا، تاتا، اورست - KFC- مک دونالد- هایر و... جای خود را در دنیا باز کرده است.
    اما در جنوب غرب تهران مجتمع محصولات غذایی گلها با سیستم بهداشتی منحصر به فرد و کارمندان متحدالباس و نظم ویژه نظر هر کارشناس صنایع غذایی را به خود جلب می کند.
    نسل اول کریمی ها حدود 70 سال پیش عطاری گلها را دایر کرده بود. در آن زمان گلها علاوه بر پزشکی گیاهی، به عرضه مواد غذایی با ریشه گیاهی نیز می پرداخت تا سال 1345 که به شیوه ای نوین توسط حاج عبدالرضا کریمی راه اندازی گردید و در حال حاضر فرزندان ایشان اداره کار را به عهده دارند.
    به همین جهت مصاحبه ای با آقای مهندس مهدی کریمی که فارغ التحصیل رشته ی صنایع غذایی هستند انجام داده ایم.
    وی می گوید: در حال حاضر کمتر از 10 کارگاه و کارخانه رسمی در کشور با مجوز و پروانه بهره برداری اقدام به فعالیت و بسته بندی و عرضه محصولات غذایی بهداشتی می کنند.
    آقای کریمی چرا برخی اقدام به عرضه محصولات غیراستاندارد می کنند؟
     برخی از افراد با بی صداقتی و تقلب اقدام به تولید مواد غذایی می کنند که مثلا ماش یا ورقه های جداکننده مغز گردو را آسیاب کرده همراه با فلفل سیاه به عنوان فلفل مرغوب هندی عرضه می کنند یاحتی مواد ادویه و طعم دهنده وارداتی نامرغوب را در بسته بندی ها ارایه می نمایند در حالی که محصولات گلها هرگز ادویه جات را به صورت پودر وارد نمی کند. بهترین زردچوبه نظام آباد هند به صورت «قلم» یا دانه فلفل (آستا) هند به صورت «دانه» وارد می شود با رعایت شرایط بهداشتی و استانداردهای مورد نظر در کارخانه به صورت پودر درآمده در بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.
    در داخل نیز سماق کردی بدون هسته و عدسی دور شهری اردبیل، ماش دزفول، نخود کرمانشاه و انواع لوبیای سفید و قرمز خمین از بهترین محصولات تازه هر سال تهیه و بوجاری شده سپس بسته بندی و توزیع می گردد.
    با توجه به کیفیت کاری محصولات گلها و لوح های تقدیری که در دفتر به چشم می خورد چه احساسی دارید؟
    ما برای برند گلها ارزش قایلیم. سه نسل است که زندگی و کار ما مصروف کیفیت گلها شده است به همین جهت گواهینامه بین المللی FDA و گواهی های ایزو و HHCP را R&O دریافت کرده ایم.
    اخیرا نیز لوح تقدیر ستاره طلایی اروپا که بالاترین نشان استاندارد اروپا است به محصولات گلها تعلق گرفته است.
    آقای کریمی در حال حاضر چه تعداد محصول بسته بندی و توزیع می کنید؟
    محصولات غذایی گلها که به صورت متنوع می باشد. این گروه ها شامل انواع ادویه جات، غلات، حبوبات، آردها، سبزیجات و خشکبار، انواع نمک ها و مکمل های غذایی می باشد.
    چرا جامعه و مسوولان در مورد ترویج فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی کار نمی کنند؟
    من امیدوارم جامعه به این مساله برسد یا دولت در برنامه های فرهنگی و صدا و سیما اقدام به فرهنگ سازی کند تا مردم بدانند، ادویه جات تنها به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده مطرح نیستند. مثلا زردچوبه گیاهی ضد سرطان روده است.
    سویا دریایی از آنتی اکسیدان صد در صد خالص است و ضدسرطان و ترمیم کننده بافت های عضلانی و کاهش دهنده کلسترول خون است.
    دمی گل گاو زبان برای فشار خون مناسب است.
    زیره خاصیت ضدسرطانی دارد.
     زنجبیل برای مفاصل و زانودرد مناسب است و نمک یک ماده ارزشمند به شمار می رود ولی مردم به علت عدم اطلاعات به صورت ناآگاهانه و متداول بیش از حد استفاده می کنند.
    در مورد نمک ممکن است اطلاعات بیشتری بدهید؟
    سرانه مصرف نمک برای هر نفر حدود 5 تا 7 گرم است که در ایران گاهی اوقات متاسفانه تا 10 گرم هم مشاهده شده است. نمک در ایران به سادگی قابل دسترسی است اما اگر کار بهداشتی و کریستالیزاسیون روی آن انجام نشود یا مثلا از کارگران افغانی غیرمجاز استفاده شود نتیجه ی آن جالب نخواهد بود.
    متاسفانه نمک تصفیه نشده دارای گچ، آهک، رگه های خاک، فلزات سنگین، کادمیوم، روی، جیوه و... می باشد به همین دلیل به نظر می رسد دولت و وزارت بهداشت باید کنترل و نظارت کافی بر روی نمک و روش های تصفیه و حتی مهمتر آن در غرفه بازار بسته بندی باشند.

/ 0 نظر / 61 بازدید